OVB Lifestyle: Ako na stres a životné zmeny
|
Zažili ste niekedy situáciu, ktorá vám od základov zmenila život? Zmeny sú často sprevádzané stresom, ktorý môže vyvolať množstvo ďalších problémov. Ako sa s tým vyrovnať? Dá sa na zmeny a stres vôbec pripraviť? Ako ľahšie zvládať finančný stres? Z článku sa dozviete, či sú zmeny dobré alebo zlé, čo je stres a ako sa prejavuje aj ako sa môžete stať odolnejšími a ľahšie zvládať rôzne životné výzvy.
Zmena je prirodzená súčasť života
„Nikdy nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky,“ povedal Herakleitos, čo znamená, že aj zdanlivo rovnaké situácie sú vždy iné. Zmeny prežívame denne, či už v našich emóciách, počasí, alebo správaní ľudí. V prírode ich vnímame ako prirodzené, ale v živote často očakávame, že budeme stále mladí, zdraví a šťastní.
Zmena je však potrebná, aj keď nie vždy je pre nás príjemná. Ak by napríklad tínedžer aspoň na chvíľu necítil odpor voči svojim rodičom (ktorých doteraz miloval), nedokázal by sa odpútať a založiť si vlastnú rodinu. Podobne, keby starší ľudia žili večne, mladí by nemali priestor rásť a možnosť naplniť svoj potenciál. Rovnako aj firmy potrebujú zmeny, aby uvoľnili cestu inováciám a ustáli svoje miesto na trhu.
Príjemné a nepríjemné zmeny. V čom sa líšia?
Niektoré zmeny znamenajú pre nás obrat k lepšiemu, iné môžeme vnímať ako „zlé“. Záleží od situácie aj nášho nastavenia a pripravenosti, no v podstate každá zmena, aj tá „negatívna“, prináša zvyčajne aj niečo pozitívne a naopak. Aj nepríjemná zmena sa totiž po nejakom čase môže ukázať ako prospešná.
Rozdiel vo vnímaní zmien často záleží nielen od času, ale aj od toho, odkiaľ zmena vzišla. Oveľa ľahšie dokážeme znášať zmeny, pre ktoré sme sa rozhodli my sami, a inak vnímame zmenu, ktorá je spôsobená zvonku alebo sa udeje nečakane. Práve tieto nečakané a vonkajšie zmeny sú to, čo nám v živote spôsobuje najväčší stres. Čo sa s tým dá robiť?
Stresujúce situácie sú rôzne a každý ich prežíva inak
Podobne ako je každý strom v lese iný, aj ľudia sa líšia a každý človek prežíva stresujúce situácie odlišne. Na zvládanie stresu vplýva množstvo faktorov, napríklad genetika, výchova, skúsenosti, prostredie, ale aj životný štýl a nastavenie mysle. Prejavy stresu sú však u ľudí (a zvierat) často podobné. Čo je stres, ako sa prejavuje a čo môže byť spúšťačom stresu?
Čo je stres?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje stres ako stav psychického napätia alebo úzkosti, ktorý je vyvolaný náročnou situáciou. Stres je prirodzenou reakciou organizmu na výzvy a hrozby, ktoré sa objavujú v našich životoch.
Ako sa stres prejavuje?
Stres sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, no ťažkosti môžu súvisieť aj s konkrétnym zdravotným problémom. Nepodceňujte preto pohľad odborníkov.
- Fyziologické prejavy stresu môžu zahŕňať napätie, závraty, triašku, rýchle a plytké dýchanie, zvýšený krvný tlak, rýchly tlkot srdca, bolesť hlavy, očí, hrudníka, chrbta či žalúdka, chuť jesť/piť viac alebo menej ako zvyčajne, hryzenie nechtov, škrabanie kože, škrípanie zubami, únavu, ťažkosti so spánkom, hyperaktivitu.
- Psychické prejavy stresu môžu byť napríklad neschopnosť sústrediť sa, úzkosť, depresia, výbuchy zlosti, znížené sebavedomie, nezáujem o dianie či spoluprácu, nechuť do života, ale aj prokrastinácia či perfekcionizmus.
Ak stres trvá krátko, nemusí to byť problém a dokonca môže zvýšiť aj našu výkonnosť (tzv. pozitívny stres). Ak však pretrváva dlhodobo, môže sa prejaviť aj závažnejšími zdravotnými komplikáciami a spôsobiť choroby zo stresu. Preto je dôležité naučiť sa výzvy zvládať a budovať si odolnosť voči stresu.
Čo spôsobuje stres?
Stresujúce situácie sa vyskytujú takmer všade a zrejme ubúdať nebudú. Myslite preto aj na deti budúcnosti a skúste im byť príkladom. Prvým krokom k ľahšiemu zvládaniu stresu je jeho uvedomenie si. Čo všetko nám vie spôsobiť stres?
Pracovný stres
Stres z práce môže spôsobiť mnoho situácií, ako napríklad zmena miesta výkonu práce alebo pracovného zaradenia, konflikt s kolegom, časový tlak alebo neistá budúcnosť. Ak sa k tomu pridajú domáce starosti a ranné zápchy, malý stres sa môže rýchlo zmeniť na vážnu psychickú záťaž.
Stres v rodine alebo v škole
Doma chceme oddychovať, no ak sa problémy hromadia aj tam, vnútorný stres narastá. Partnerské konflikty, finančné problémy, rozvod, smrť v rodine, vážna choroba, úraz či invalidita, priveľký tlak či šikana v škole, to všetko môže byť zdrojom stresu. Malý stres neškodí, ale ak pretrváva, môže viesť k vážnejším, aj zdravotným problémom.
Finančný stres
Nedostatok peňazí na pokrytie základných potrieb, splácanie dlhov a obavy z budúcich finančných ťažkostí vedia byť takisto zdrojom stresu. Rovnako stresujúce môžu byť aj nečakané výdavky, strata príjmu, vysoké dlhy, nezvládnuteľné výdavky na bývanie, alebo aj nedostatočná finančná rezerva a prečerpaný rodinný rozpočet. Je preto užitočné byť pripravení aj na takého situácie.
Celospoločenské stresujúce udalosti
Prírodné katastrofy, ekonomická kríza, politické nezhody, vojnové konflikty či pandémia môžu byť tiež zdrojom neistoty, strachu a tlaku a negatívne ovplyvniť kvalitu nášho života, vzťahy aj sociálnu súdržnosť. Ani takéto vonkajšie riziká netreba podceňovať a je dobré mať v zásobe možnosti riešení.
Ako trénovať odolnosť voči stresu?
Dnes už našťastie exituje veľa overených spôsobov na podporu odolnosti stresu (reziliencie), stačí si vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje nášmu životnému štýlu. Odmenou bude zlepšenie celkovej životnej pohody (well-being), väčší pocit životnej aj finančnej istoty, láskyplnejšie vzťahy aj pevnejšie zdravie.
Čo môžete pre seba urobiť vy sami? Trénujte svoju flexibilitu a odolnosť vo všetkých štyroch životne dôležitých oblastiach:
1. Emočná flexibilita: naučte sa pracovať s emóciami
Namiesto potláčania svojich pocitov sa naučte pracovať so svojimi emóciami a harmonizovať ich pomocou relaxačných techník, meditácie, rozvíjania emočnej inteligencie a rozhovorov s blízkymi. Pri náročnejších emočných stavoch je lepšie obrátiť sa na odborníka z oblasti duševného zdravia. Odolnosť, stres a emócie spolu totiž veľmi úzko súvisia, oplatí sa im venovať pozornosť.
2. Fyzická flexibilita: doprajte telu silu, pohyb aj relax
V zdravom tele zdravý duch, vraví ľudová múdrosť a dnes ju potvrdzuje aj veda. Vďaka sile v tele vieme prekonať aj mnohé psychicky náročné situácie oveľa ľahšie. Na posilnenie fyzickej odolnosti a flexibility môžete využiť klasický beh, plávanie, rôzne iné športy, ale aj otužovanie či tanec. Nezabudnite ich vyvážiť dostatkom dobrého spánku, oddychu a zdravej výživy.
3. Mentálna flexibilita: trénujte svoje myšlienky
Tak ako telo, aj naša myseľ potrebuje pozornosť. Dokáže nás dostať do problémov (aj tam, kde nie sú), ale vie nájsť aj cestu von a flexibilne nám pomôcť. Je preto dôležité mať svoje myšlienky a presvedčenia pod kontrolou. Naučte sa byť sústredenejší, žiť viac prítomným okamihom, vyžívajte techniky všímavosti (mindfulness), učte sa nové veci a hľadajte súvislosti. Využiť môžete aj služby kouča, terapeuta alebo lektora.
4. Duchovná flexibilita: nájdite zmysel života
Ak budete trénovať telo i myseľ, ale nebudete úprimne veriť tomu, čo robíte, nemusí vám to stačiť. Pri zvládaní náročných situácií je dôležité uvedomiť si svoje životné cielea kotvy, hodnoty a vieru. Zároveň potrebujete byť schopní flexibilne vnímať aj potreby iných a tolerovať to, čo sa deje vonku, a to bez narušenia vlastnej integrity. Nie všetko je totiž v našej moci a niektoré zmeny jednoducho ovplyvniť nevieme.
Zmeny a stresujúce situácie sú príležitosťou pre osobný rast
Hoci na niektoré životné udalosti, ako je smrť, rozvod, vážna choroba či úraz, živelná pohroma, sociálne nepokoje a pod., sa úplne pripraviť nedá, trénovať odolnosť sa rozhodne oplatí. Zvládnuť náročnú výzvu a novú situáciu vám môže pomôcť aj týchto pár krokov:
- Prijmite zmenu ako príležitosť naučiť sa niečo nové a dozvedieť sa viac aj o sebe.
- Netlačte na seba, prijať novú situáciu chce čas. Ani zlomená noha sa nevylieči hneď.
- Neporovnávajte sa. Ľudia majú rôzne „vybavenie“ (genetické, sociálne, finančné, emočné, fyzické či mentálne), ktoré má vplyv na to, ako zmenu dokážu zvládať. Hľadajte vlastný spôsob.
- Nezostávajte v tom sami. Obklopte sa ľuďmi alebo odborníkmi, ktorí vašu situáciu dokážu pochopiť a pomôžu vám cez ňu ľahšie prejsť.