Základy investovania: 7 krokov, ako sa rozbehnúť s investovaním
|
Marián Búlik
Investovanie dnes predstavuje jediný spôsob pre bežných ľudí, ako zo svojich úspor vytvoriť skutočný finančný majetok. Tajomstvo úspechu pri investovaní je skryté v kombinácii času a pravidelných vkladov. Kto každý mesiac počas (ideálne) 10 a viac rokov pravidelne investuje, dokáže svoje úspory znásobiť. Ale poďme od začiatku. V tomto blogu nájdete 7 krokov, ktoré hovoria o základoch investovania a pomôžu vám s investovaním začať.
Krok 1: Nastavenie finančných cieľov
Kým sa pustíte do investovania, nastavte si konkrétne finančné ciele. Je dôležité vedieť, či investujete kvôli lepšiemu životu na dôchodku, kúpe domu, vzdelaniu detí či pre iný (napríklad krátkodobý) finančný cieľ. Čím konkrétnejší cieľ, tým presnejšie je možné nastaviť vhodnú investičnú stratégiu.
Súčasťou rozmýšľania o cieľoch je aj otázka, aké riziko ste ochotní znášať pri investovaní. Pre niekoho je dôležité, aby jeho úspory nestratili hodnotu, iný človek zase chce svoje úspory znásobiť. Každý prístup prináša inú mieru rizika, ktoré sa však dá zmierniť kvalitne nastavenou stratégiou.
Krok 2: Aká je vaša finančná situácia?
Kým sa pustíte do investovania, potrebujete mať chránené zdravie a život vhodným poistením a na bankovom účte finančnú rezervu ideálne vo výške 3 až 6 typických mesačných výdavkov. Zároveň je dôležité pozrieť sa na vaše úvery a zvážiť, akú časť príjmu vám zaberá ich splácanie a či sa ich neoplatí takzvane konsolidovať (čiže pospájať rôzne úvery do jedného s najnižšou sadzbou). Z tohto všetkého vyplynie, aká je vaša skutočná situácia a koľko peňazí viete pravidelne investovať.
Krok 3: Urobte si prehľad o princípoch investovania a základných investičných nástrojoch
Prax jasne ukazuje, že s vyššou finančnou gramotnosťou robia ľudia lepšie finančné rozhodnutia. Preto je dobré, ak si nájdete čas na zoznámenie sa s rôznymi typmi investičných nástrojov (od akcií, dlhopisov až po podielové fondy a takzvané ETF fondy). S týmito základnými znalosťami sa vám bude lepšie diskutovať s finančným sprostredkovateľom o investičnej stratégii.
Krok 4: Investičná stratégia je kľúčová
Nastaviť investičnú stratégiu je absolútne kľúčové pre budúci úspech. Základnými „ingredienciami“, na základe ktorých odborník zostavuje investičnú stratégiu, sú finančné ciele, časový horizont investície a tolerancia k riziku. Kľúčovou charakteristikou kvalitnej investičnej stratégie je diverzifikácia – vytvorenie portfólia obsahujúceho viacero akcií firiem, dlhopisov prípadne iných aktív z rôznych geografických oblastí a sektorov – ktorá znižuje investičné riziko a zvyšuje potenciálny výnos.
Krok 5: Aké sú konkrétne nástroje?
Na finančných trhoch dlhodobo platí, že najvýraznejšie na hodnote rastú akcie. Napríklad za posledné storočie dosiahol priemerný výnos akcií na americkom trhu vyše 9 %. Nákup jednotlivých akcií firiem je rizikovejší, a preto sa odporúča toto riziko rozložiť cez nástroje kolektívneho investovania. Vhodnou možnosťou sa ukazujú akciové podielové fondy a ETF fondy. Kým ETF fondy sú naviazané na konkrétne trhové indexy a tieto svojím vývojom „kopírujú“, portfólio manažéri podielových fondov môžu reagovať na poklesy na trhoch a teda prispôsobiť portfólio na aktuálnu situáciu.
Krok 6: Pravidelné investovanie je kľúčové
Pri investovaní existujú dva prístupy: jednorazové vloženie úspor, ktoré necháte nejaký čas pracovať, alebo pravidelné investovanie. Druhá možnosť má zásadnú výhodu: prináša takzvané priemerovanie nákupnej ceny. Pri pravidelnom nákupe vždy rovnakej zostavy podielov vo fondoch sa vysoká cena pri raste trhu a nízka cena pri jeho poklese priemeruje. Tento efekt sa dá posilniť dokupovaním podielov navyše a to v čase poklesu trhov. Keďže je pravedpodobné, že skôr či neskôr sa finančné trhy vrátia k rastu, dodatočný nákup za nižšiu cenu zvyšuje budúci výnos. V praxi, samozrejme, môžete tieto dva prístupy kombinovať.