Do čoho investovať v čase krízy?

|

investovanieFrau kümmert sich um ihre Altersvorsorge und hat ein Durcheinander auf dem Tisch

Akcie sú aj v dnešnej situácii jednou zo zaujímavých príležitostí pre malých investorov. Pripravili sme preto šesť pravidiel, vďaka ktorým zistíte, ako môžete zarobiť na kríze.

Pokles trhov je príležitosťou začať s investovaním pre všetkých, ktorí doteraz váhali, alebo sa im zdali ceny aktív v posledných rokoch premrštené. Súčasná situácia však zďaleka nie je jednoznačná a ak nechcete viac stratiť ako získať, treba sa držať niekoľkých pravidiel investovania,” radí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Klesanie trhov kvôli španielskej chrípke trvalo 2,5 roka, bude to tak aj teraz?

Mnoho ľudí sa pýta, či nie je napríklad španielska chrípka predobrazom vývoja ekonomiky po aktuálnej koronakríze. „Aj keď finančné trhy sa od roku 1918, kedy chrípková pandémia prepukla, výrazne rozvinuli, podstata ostala nezmenená. Táto skúsenosť nám podobne ako ďalšie ekonomické krízy môže napovedať, ako by mohol vývoj vyzerať,“ hovorí Marián Búlik. Španielska chrípka mala zásadne silnejší dopad na zdravie, keďže nakazila 600 miliónov ľudí a spôsobila až 100 miliónov úmrtí. Táto pandémia držala trhy v poklese až 2,5 roka. Následne sa však akciový trh v USA do 3 rokov zotavil a prekonal pôvodnú úroveň. „Aj keď koronakríza má výrazne nižší dopad v počte úmrtí, previazanosť ekonomík je dnes výrazne väčšia, tým pádom sú dopady na ekonomiku zásadnejšie. Aj keď nikto z nás nemá krištáľovú guľu, vďaka masívnej podpore zo strany centrálnych bánk a vlád by zotavenie mohlo trvať kratšie,“ dodáva M. Búlik.

Rekordný pokles kvôli váhaniu trhov, či brať šírenie koronavírusu vážne


Prečo sa trhy od polovice februára až do približne polovice marca prepadli najrýchlejším tempom v histórii? „Faktorov bolo určite viac. V prvom rade to ku koncu roka 2019 boli predražené (predovšetkým americké) akcie. Na korekciu trhu sa preto už čakalo. Nikto, samozrejme, nepredpokladal príchod koronakrízy, avšak tento moment poslúžil ako rozbuška,“ vysvetľuje Marián Búlik. Tento efekt potom posilnili ešte dva faktory: špekulanti s horúcimi (teda požičanými) peniazmi, ktorí rýchlo „odskakovali“ z trhu a robotickí investori. Títo prepad prehĺbili tým, že reagovali rýchlym stiahnutím veľkých súm z akciového trhu. A v neposlednom rade to bola oneskorená reakcia investorov: príchod krízy bol jasný už v januári, avšak trhy si dlho nepripúšťali globálny dopad, a tak sa pokles skoncentroval do jediného mesiaca.

Pravidlo 1: Nečakajte na dno

Od marcového prepadu trhy postupne rastú a pripísali si v priemere až 30 % plus. Znamená to, že kríza trvala len mesiac a trhy budú ďalej plynulo pokračovať v rastovej krivke? „Je pravdepodobné,, že trhy budú aj naďalej, i keď pomalšie, avšak s rovnako vysokou volatilitou rásť. Zastaviť tento rast alebo ho dokonca zvrátiť do opätovného poklesu, môže predovšetkým prípadná silná druhá vlna koronavírusu,“ hovorí M. Búlik. Priebeh krízy tak môže kopírovať písmeno W (viacero poklesov a rastov, až kým sa neobnoví ekonomika v plnej sile) či pretiahnuté V (mierny nárast až na pôvodné úrovne).
Aj v tejto situácii sa opláca držať sa prvého pravidla: nečakať na dno, ale investovať pravidelne a priebežne. „Nikto nevie povedať, či niektorý z poklesov je už dno krízy alebo len dočasný pokles, ktorý sa ešte prehĺbi. V tejto situácii je najlepším odporúčaním investovať pravidelne. Pravidelným nákupom aktív na finančných trhoch sa totiž priemeruje ich nákupná cena. Investor ich tak nakúpi za nižšiu cenu, ako je jej aritmetický priemer a to o to lacnejšie, čím vyššia volatilita, teda výkyvy na trhu sú. Keďže vyše 100-ročná moderná história akciových trhov jasne ukazuje, že dlhodobo majú akciové trhy rastový trend, pravidelné investovanie bolo doteraz (na období dlhšom ako 15 rokov) vždy ziskové a predpokladáme, že ziskovým bude i naďalej,“ vysvetľuje Marián Búlik z OVB.

Pravidlo 2: Dočasne zvýšte vklady - aj dvojnásobne

V čase poklesov sa odporúča zvýšiť pravidelné vklady. „Nebojte sa dočasne zvýšiť vklady aj o 50 či 100 percent. Samozrejme, nie na úkor rezervy a vždy v súlade s vaším rizikovým profilom, teda pohľadom na riziko. Dôležité je však nemeniť stratégiu a dodržiavať investičný horizont.“

Pravidlo 3: Jednorazovú investíciu rozdeľte do 3 až 6 splátok

Ak uvažujete nad tým, do čoho investovať jednorázovo v čase krízy, rozhodne by to nemalo byť o jednom nákupe. „Jednoznačne neodporúčam napodobňovať špekulantov, ktorí vsadia veľké sumy na jeden akciový titul alebo sektor a dúfajú v rýchle zhodnotenie a následný predaj. Malý akciový investor by mal nakupovať a následne držať dlhodobo, tj. na obdobie 7 a viac rokov. Pri menšej jednorazovej investícii (do 10 000 eur) stačí, ak peniaze rozdelíte do 3 tranží s mesačným rozostupom. Pri väčších sumách je lepšie rozdeliť investíciu do 6 tranží,“ radí Marián Búlik.

Pravidlo 4: Do čoho sa oplatí investovať v čase krízy

Ľudia sa pri rastúcich cenách komodít prirodzene pýtajú, či nie je správny čas profitovať z ich rastu. „Odpoveď je, že keď ste si už rast všimli, pravdepodobne ste už premeškali najväčší nárast. Okrem toho si treba uvedomiť, že komodity negenerujú žiadny priebežný príjem. Nevyplácajú totiž dividendy ako akcie a ani úroky ako dlhopisy. Aj to je dôvod, prečo nemajú žiadny dlhodobo rastúci charakteristický trend, aký majú akciové a dlhopisové trhy. Pri investovaní do komodít ste viac obchodníkom ako investorom. Jediná šanca na profit je totiž len rozdiel v cene medzi nákupom a predajom. Pritom dajte pozor - napríklad zlato má historicky viac stratových 10-ročných období ako akcie. Ak už chcete investovať do komodít, tak len ako doplnok - maximálne do 5 % vášho finančného portfólia,“ odporúča Marián Búlik. To isté platí aj pre kryptomeny. Tie však v sebe nesú zásadne väčšie riziko prepadu hodnoty a patria k vyloženým špekuláciám.

Pravidlo 5: Pri nižšom príjme znížte sumy, ale podľa možnosti investíciu neprerušte

Ľudia, ktorí už sú investormi, avšak majú výpadok príjmu či prišli o prácu, by s investíciou prestať nemali. „Pri investícii je kľúčové dodržať investičný horizont a využiť aj poklesy cien. Ak ste investovali pravidelne posledné dva extrémne rastové roky a teraz niekoľko mesiacov či rok nízkych cien vynecháte a opäť budete nakupovať až na vyšších cenových úrovniach, jednoznačne si znížite výnos. Odporúčam preto pokračovať v aktuálnej situácii s investovaním aspoň s nejakými, i keď nižšími sumami. Rozhodne však nesiahajte na svoju finančnú rezervu, ktorú odporúčame mať vo výške 3-6 mesačných výdavkov,“ radí M. Búlik z OVB.

Pravidlo 6: Základom je prekonať infláciu

Aby investícia dávala dlhodobo zmysel, musí aspoň prekonať infláciu. Na Slovensku máme infláciu dlhodobo vyššiu ako priemer EÚ. Konkrétne minulý rok dosiahla 2,8 %, v tomto roku sa ešte pred krízou očakávala 2,5 %, pričom čísla sú zatiaľ nižšie: v marci klesla na 2,3 % a v apríli na 2,1 %. „V blízkej budúcnosti je predpoklad, že by sa mohla priblížiť nule alebo sa dokonca preklopiť do poklesu cien, čiže deflácie. To však zrejme nepotrvá dlhšie než pár mesiacov. Budúci rok nám môže hroziť až 4-6 % inflácia, keďže do ekonomiky sa napumpuje bezprecedentné množstvo peňazí zo strany vlád a centrálnych bánk. Moja rada preto znie: nedržte peniaze v banke, ale peniaze mimo svojich rezerv investujte. Akcie dlhodobo vedia absorbovať infláciu, sú teda z tohto pohľadu pri pravidelnom a dlhodobom investovaní istým „bezpečným prístavom voči inflácii“ pre investorov,“ vysvetľuje Marián Búlik.